CHP’nin BİLDİRDİĞİ ; STOKÇU OTOMOBİL BAYİLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP’nin BİLDİRDİĞİ ; STOKÇU OTOMOBİL BAYİLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Sıfır otomobillerde yapılan stokçuluğu CHP Meclis Gündemine taşıdı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, otomotiv sektörü temsilcilerine göre; sıfır otomobile sadece son bir ayda yüzde 31 zam geldiğini belirterek “Halkımız, araba alırken zaten dünyanın en yüksek ÖTV ve MTV’sini vermektedir. Bu yetmezmiş gibi bir de vatandaşın bin bir zorlukla almak istediği araç için biriktirdiği para bu stokçuluk yüzünden yetmemekte ve ek külfetlere halkımızı sokmaktadır” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Antmen TÜİK verilerine göre 2021 Ekim’den Kasım’a geçen bir aylık süreçte zam oranının benzinli araçlarda yüzde 6.3, dizel araçlarda ise yüzde 12 ile sınırlı kaldığını ifade ettiğini söyleyerek “Oysa araç satış fiyatlarındaki artışlara bakıldığında yapılan zamların TÜİK’in belirttiği orandan çok daha fazla olduğu ortaya çıkmaktadır” dedi.

Sıfır kilometre arabalardaki aylık fiyat artışı ve kur nedeniyle daha fazla kar etmek isteyen bazı galericilerin araçları, alıcı olmasına rağmen bekletmekte ve döviz kuru farkıyla birlikte çok daha yüksek fiyatlara satıp haksız kazanç elde etmekte olduklarını belirten CHP’li Vekil “Vatandaşlar bir araç sahibi olabilmek için yıllarca para biriktirmekte, yüksek faizli kredi çekmekte ve insani bir ihtiyaç olan bir otomobil sahibi olmak adına büyük maddi yükler altına girmektedir” ifadelerini kullandı.

REKLAM ALANI

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

– 1 Ocak 2020 tarihinden; önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede Türkiye’nin ithal ettiği araç sayısı kaçtır? Bunların cinsi ve türü nelerdir? Sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilmek üzere; bahsi geçen araçların motor gücü dağılımı nedir? Bu araçların kaçı elektriklidir? Bu araçların kaçı satılmış ve plaka takılarak trafiğe çıkmıştır?

– 1 Ocak 2020 tarihinden; önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede Türkiye’de üretilen araç sayısı kaçtır? Bunların cinsi ve türü nelerdir? Sırasıyla ve ayrı ayrı belirtilmek üzere; bahsi geçen araçların motor gücü dağılımı nedir?

–  1 Ocak 2020 tarihinden; önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede; araç satışlarında kaç defa ÖTV ve MTV’de artış yapılmıştır? Bu oranlar nedir?

– 1 Ocak 2020 tarihinden; önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede kaç otomobil satış bayisi ve galerinin stok yaptığı tespit edilmiştir? Yapılan bu tespitler sonrasında uygulanan maddi ve manevi yaptırımlar nelerdir?

– 1 Ocak 2020 tarihinden; önergenin yanıtlandığı tarihe kadar geçen sürede bakanlığınıza otomobil stokçuluğuyla ilgili kaç şikayet ulaşmıştır? Bunların akıbeti ne olmuştur?

– Otomobil stokçuluğunun önlenmesi için ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ