Ümit Özdağ, TBMM’ye verdiği soru önergeleriyle ücret eşitsizliğini ve taşeron maaşlarının neden ödenmediğini sordu

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ TBMM’ye verdiği soru önergeleriyle, Ulaştırma Bakanlığı’nın Toplu İş Sözleşmesi’ndeki bazı maddelerden kaynaklanan ücret eşitsizliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bazı işçileri kadro dışı bırakılmasının nedenlerini sordu.

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması talebiyle TBMM’ye iki ayrı soru önergesi verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın toplu iş sözleşmesindeki bazı maddelerin sebep olduğu ücret dengesizliğine dikkat çeken Özdağ, Bakan Adil Karaismailoğlu’na;

REKLAM ALANI

1-Karayolları Genel Müdürlüğü ve bağlı Bölge Müdürlüklerinde aynı işi yapmasına rağmen uygulanan üç farklı skalanın, protokollerle kalıcı olarak giderilmesi için yasal düzenleme yapılması düşünülmekte midir? Sorunun protokoller ile çözülmesi yerine kalıcı çözüm bulunmasına yönelik Bakanlık tarafından çalışma yapılmakta mıdır?

2-Ücret ayrımcılığına yönelik benzer durum 15 Temmuz 2005’ten sonra atanan şehit yakınları ve gaziler açışından da bulunmakta olup bu durumun giderilmesine yönelik kalıcı düzenleme yapılması düşünülmekte midir? diye sordu.

Zafer Partisi Lideri Özdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle verdiği ikinci soru önergesinde ise;

1-696 sayılı KHK ile kadro dışı bırakılan 450 bin BİT ve İl Özel İdare işçisinin kadroya alınması Bakanlık tarafından çalışma yapılmakta mıdır? Bu sorunun nasıl çözülmesi planlanmaktadır?

2-Yine bu kapsamda kadro dışı bırakıldığı yetmiyormuş gibi taşeron firmalar tarafından ödenmeyen bu işçilerin ücretlerinin ödenmesi için Bakanlık tarafından ne gibi bir girişimde bulunulmuş veya bulunulması planlanmaktadır?

3-Yukarıda açıklanan maruz nedenlerle 375 sayılı KHK’nın geçici 23. Maddesinin beşinci bendinin, 5510 sayılı kanunun 102. Maddesi birinci fıkrasını “n” alt bendi ve 4857 sayılı iş kanunun “Çalışma Koşullarında Değişiklik ve İş Sözleşmesinin Feshi” başlıklı 22. Maddesi ile de çelişmekte olduğu dikkate alınarak bu çelişkinin giderilmesine yönelik yasal çalışma başlatılacak veya başlatılmış mıdır? sorularının cevaplandırılmasını istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ