CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi’nin açıklaması; ENERJİ KRİZİ SANAYİ ÜRETİMİNİ VURDU

CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi’nin açıklaması; ENERJİ KRİZİ SANAYİ ÜRETİMİNİ VURDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, son günlerde meydana gelen enerji krizi ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Ülkemizin İran’dan aldığı doğalgazda yaşadığı sorunlar, sanayi üretimini derinden etkiledi. Bilindiği üzere doğalgaz akışındaki sıkıntı elektriği de yakından ilgilendiriyor. Zira ülkemizde elektriğin %32’si gazdan üretiliyor. Durum böyle olunca gaz akışındaki sorunun geçici çözümü için sanayiye verilen gaz ve elektrikte kısıntıya gidildi. Bu sanayi üretimini etkileyen bir enerji krizidir. Üretimin geçici olarak ta olsa durması, aksaması üretim maliyetlerini arttıracak, bu artış tüketiciye yansıyacak ve zaten katlanılmaz boyutta olan hayat pahalılığını derinleştirecektir. Gaz akışındaki sorunun devam etmesi halinde, elektrik kesintileri ve gaz kısıtlamaları konutlar düzeyine çekilerek enerji krizi farklı bir boyuta ulaşacaktır. Umarız bunları yaşamak zorunda kalmayız ve ülkeyi yönetenler bugüne kadar almadıkları tedbirleri, yapmadıkları hazırlıkları bundan sonra yapabilirler.

KRİZİN NEDENİ ÖNGÖRÜSÜZLÜK VE PLANLAMA EKSİKLİĞİDİR

REKLAM ALANI

Yaşadığımız enerji krizinin tek nedeni İran’ın ülkemize verdiği gazda kısıntıya gitmesi değildir. İran zaten yıllardır iç tüketimi belli bir seviyeye ulaşınca, ihraç ettiği gazda kısıntıya giderek kendi ihtiyacını önceleyen bir politika izliyor. Ülkemizin doğalgaz ithalatının sadece %10’u İran’dan; %25’i Azerbeycandan; %33 ü Rusya’dan. Peki biz Türkiye olarak ne yapacağız? İran gazı kıstı sanayi üretimimizi aksattık, İran gazı kesince üretimi tamamen mi durduracağız? Bu verilere bakınca Rusya’nın gazı kesmesi hayatı durma noktasına getirebilir. Bu sorun sadece bir ülkeden aldığımız gaz akışındaki kısıntı sorunu değildir. Konunun bütün uzmanları, mühendis odaları, önceki dönemlerde Botaş’ta yöneticilik yapmış kişilerin de belirttiği gibi stoklarımızdaki gaz miktarı yetersiz! Uluslararası depolama sistemlerinde ülkenin tüketim miktarının %20’si depolanabilirken; Türkiye’deki depolama sistemi sadece %5 depolama yapabiliyor. Üstelik zaten az olan mevcut depolama sistemimizin fiyatların yüksek seyretmesi sebebiyle doldurulmadığı gibi vahim bir öngörüsüzlükle karşı karşıyayız. Özetle krizin asıl nedeni İran’ın gazı kısması değil; hükümetin izlediği yanlış enerji politikaları, doğalgaz depolamasının yetersizliği, dışa bağımlılık, öngörüsüzlük ve planlama eksikliğidir. Sorumlusu da ülkeyi yönete(meye)nlerdir. Birçok alanda olduğu gibi enerji alanında da liyakatsız, ehliyetsiz, basiretsiz yönetim anlayışının bedelini, maalesef sanayicimiz, vatandaşımız ve milletimiz birlikte ödüyor. 

DEPOLAMA KAPASİTESİ ARTTIRILMALI, SÜREÇ ORTAK AKILLA YÖNETİLMELİ 

Vatandaşlarımızın bilmesini isteriz ki; her yıl ‘’Gaz bulduk’’ müjdesi verilen ülkemizde gaz ihtiyacımızın %99’unu ithal ediyoruz. Yani doğalgazda %99 dışa bağımlı durumdayız. Bu nedenle çözüm depolama sistemlerinin geliştirilmesinde, enerji politikalarının akılla, bilimle belirlenmesinde ve öngörülü biçimde doğru planlamanın yapılmasındadır. Ülkemizde doğalgaz tüketimimizin en az %20 seviyelerini karşılayacak düzeyde depolama sistemlerinin biran önce geliştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında Makine Mühendisleri odamızın, enerji politikaları uzmanlarının ve konuyla ilgili yetkin kişilerin çözüm önerilerinin mutlaka değerlendirilmesi ve bu sürecin ortak akılla yönetilmesi ülkemizin menfaatine olacaktır. 

VATANDAŞIN KRİZİ: ZAMLAR FATURALAR GEÇİM SIKINTISI 

Ülkemiz özellikle 2018 yılından sonra her alanda hızla gerilemeye başladı. Paramız değersizleşti, iğneden ipliğe tüm fiyatlar 4-5 kat zamlandı, alım gücümüz azaldı, bir avuç yandaş zenginleşirken; milletimiz sürekli yoksullaştı. Enerji arzında yaşanan krizin dışında, vatandaşımız asıl krizi faturalarda yaşıyor. Yeni yıl ile birlikte Elektriğe gelen %127 ZAM yurttaşlarımızı adeta çileden çıkardı. Akaryakıt fiyatları kontakların kapanmasına neden oldu. Yapılan ZAMLAR, artan vergiler, gıda fiyatlarındaki yükseliş insanlarımızın canına tak ettirdi. Her gün onlarca çaresiz vatandaşımızın derdiyle dertleniyoruz. Yüzlerce mail alıyoruz. Sokağa çıktığımızda kime dokunsak bin ah işitiyoruz. ZAMLAR, FATURALAR ve GEÇİM SIKINTISI vatandaşımızın ilk gündemi. Biz de CHP Adana örgütü olarak vatandaşımızın gündemine odaklanacağız. Önümüzdeki günlerde, milletvekillerimiz ve tüm örgütümüz ile sokakta, çarşıda, pazarda yurttaşlarımızla bir araya gelerek MİLLET ittifakının iktidarında mevcut sıkıntıları nasıl aşacağımızı paylaşacağız. Bunu yaparken hiçbir suni gündemin peşine takılmayacağız. Toplumumuzun her kesimine yönelik çözüm önerilerimizi seçmenlerimize anlatacağız ve ülkemizi her geçen gün daha kötüye götüren bu adaletsiz sistemi değiştirmek için desteklerini isteyeceğiz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ