SOKAK HAYVANLARI İÇİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Bodrum Belediyesi ve Muğla Veteriner Hekimler Odası (Muğla VHO) ile Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu arasında “Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Projesi” protokolü imzalandı.

Bodrum Belediyesi, sokaktaki canların daha iyi şartlarda rehabilite edilmesi için Muğla Veteriner Hekimler Odası ve Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu ile birlikte iş birliği protokolüne imza attı. Protokol imza töreninde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcıları Ummahan Yurt, İlknur Ülküm Seferoğlu, Veteriner İşleri Müdürü Serkan Kanik, Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen, Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Temsilcisi İnci Kutay ile bazı üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Ahmet Aras, daha önce de bir protokol imzaladıklarını belirterek şunları söyledi:

REKLAM ALANI

“Özellikle sahipsiz hayvanlarımızın kısırlaştırılması ve kayıt altına alınması ile ilgili çalışmaları birlikte sürdürüyorduk. Bu son gelişmelerle birlikte özellikle sahipsiz hayvanların hedef haline getirildiğini görüyoruz. Gaziantep’te yaşanan olay çok vahim bir olay. Bunları nasıl önleriz diye düşünürken hemen suçluyu bulup sokak hayvanlarını hedefe oturtmak doğru bir yaklaşım değil. Bu konuda bizlerin üzerine düşen çok iş var. Sadece rehabilitasyon merkezi işletmekle bu işler olmuyor. Daha çok katılımcı bir şekilde bütün paydaşların da içinde olacağı çözümler kullanılmalı.”

Gönüllülerin desteğinin de önemine değinen Başkan Aras konuşmasına şöyle devam etti:

“Bodrum’da bu işi yöneten destek veren gönüllü dostlarımıza çok çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü gönüllüler olmadan bu işlerin yürüyemeyeceği ortada. Aynı zamanda kentteki paydaşlarımız olan veteriner hekimler, klinikler ve odamız olmadan bu işin çözüme kavuşturulamayacağı ortada. Yüzde 100 çözüm belki de hiçbir zaman vuku olmayacaktır ancak sorunların minimize edilmesi bizim zaten ana hedefimizdir. Ve sahipsiz hayvanlarımızın korunması doğal ortamlarında yaşaması bizim için en önemli hedeftir. Bizim yapmamız gereken çoğalmayı önlemek. Çoğalmayı önlemek için de kayıt altına almak ve kısırlaştırmak burada önem taşıyor. Bunun için gönüllülerimiz zaten üzerine düşen her şeyi yapıyor. Ancak belediye olarak kendi iç işleyişimizdeki hem teşkilatlanma, personel, araç gereç, malzeme yapımız bu yoğun popülasyonda çok küçük bir müdahale oluyor. O yüzden desteğe ihtiyacımız var. Bu desteği de, veteriner hekimler odamızla,  Bodrum’da yaşayan, çalışan, hizmet veren veteriner hekimlerimizle, kliniklerimizle ve gönüllülerimizle beraber olacaktır. Bizi bu sürece getiren bütün çalışma arkadaşlarıma, kent konseyimize ve veterinerler odamıza teşekkür ediyorum.”

Muğla’da ilk olartak Bodrum’da böyle bir iş birliği prtokolü yaptıklarını ifade eden Muğla VHO Başkanı Serkan Alpözen ise, “Sokak hayvanlarının rehabilite edilip tekrar yaşam alanlarına bırakılması çok önemli. Biz burada bütün paydaşlar olarak Bodrum’da ki bütün sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, mikroçiplenmesi ve kayıt altına alınması konusunda elimizden geleni yapacağız. Yerli ve yabancı turistlerden tek dileğim lütfen Bodrum’a geldiğinizde getirdiğiniz hayvanı bırakıp gitmeyin. Bütün mesele burada. En azından barınağa teslim ederlerse biz bakamayacağız denildiği takdirde sokaklarda yaşamalarının önüne geçmiş oluruz. Bizler de kısırlaştırılmalarını yapıp, küpe takarak, mikroçipleyerek yaşam alanlarına bırakılmalarını sağlarız.” şeklinde konuştu. 

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Temsilcisi İnci Kutay, “Sokak hayvanlarının nüfusunun yoğunlaşmasındaki temel sebeplerinden bir tanesi Bodrum’da yaşayan insanların köpeklerine sahip çıkmaması, kısırlaştırmamaları ve sokaklarda serbest şekilde bırakmaları. Umuyorum bu çalışmadan sonra ciddi bir mesafe kat etmiş olacağımıza inanıyorum.” dedi.

Toplantı sonunda sokak hayvanlarının yaşamlarıyla ilgili basın mensuplarının soruları yanıtlandı. 

İmza altına alınan protokol ile Bodrum Belediyesi sorumluluk alanında popülasyonun yoğun olduğu yerlerde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz sokak kedi ve köpeklerinin kısırlaştırılması, mikroçip ile işaretlenerek kayıt altına alınması işlemleri, Muğla Veteriner Hekimleri Odası iş birliğiyle yapılacak. Sahipsiz sokak köpeklerinin kısırlaştırılması, mikroçip ile işaretlenerek kayıt altına alınması sonrası postoperatif bakımlarının sağlandıktan sonra alındıkları ortama salınması süreçlerinde, Muğla VHO’dan belirli bir koordinasyon çerçevesinde destek alınması ve böylelikle kısırlaştırma hizmetinin ve etkinliğinin artırılması hedefleniyor. Bu sayede; sahipsiz sokak kedi, köpeklerin üremesi sonucu popülasyonlarının artışının kontrol edilmesi ve yaşam sürelerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ